Türkiye’nin İlk Down Sendromlu Kedisi Otto

Bugün 21 Mart, yani Dünya Down Sendromu Günü. Canlılar arasında en çok insanda rastlanan bu genetik farklılık, 21. kromozom çiftinde bir adet fazla kromozomun olmasından meydana geliyor. Bu fazla kromozom, insanda doğuştan gelen genetik bir farklılığa sebep olur. İnsanlarda her 800 doğumda 1 görüldüğü bilinen Down sendromuna hayvanlarda da rastlanıyor. Ancak hayvanlarda görülme olasılığı çok daha düşük.

Bu özel günde biz de Türkiye’den konumuzla ilgili bir örneğe yer vermek istedik. Otto isimli kedi, Türkiye’de kayıtlara geçen ilk Down sendromlu kedi. Yanlış okumadınız, 2014 yılında doğan Otto resmi kayıtlarda Down sendromuna sahip ilk kedi olarak ülke tarihine geçti. Dünyada ise kedigillerden bir kaplanda Down sendromu olduğu biliniyor.

Sokakta bir hayvan sever tarafından bulunan, daha sonrasında Otto ismi verilen tekir cinsindeki bu kedi, bulunduğunda henüz 2,5 aylıktı. Otto önce İstanbul’da veterinerleri dolaştı, ardından da yolu Ankara’da veteriner hekim Tarkan Özçetin’e uzandı. Yapılan kontrollerde teşhisin Down sendromu olduğu üzerine yoğunlaşıldı. Bu haber kısa sürede medyada da yankı buldu. Ancak Otto’nun ömrü uzun olmadı. Yine aynı ay içerisinde kalp yetmezliği sebebiyle Otto’nun beklenmedik bir şekilde hayata gözlerini yumduğu açıklandı.

Türkiye’nin bilinen ilk Down sendromlu kedisi olarak geçen Otto’yu Dünya Down Sendromu Gününde biz de PatiKutu ailesi olarak anmak istedik. Otto, belki sıcak bir yuva içinde doğmuş olsaydı şu an hayatına devam ediyor olabilir ve bu genetik farklılığın kediler üzerindeki etkisi ile ilgili çok önemli bilgileri dünyayla paylaşıyor olabilirdi. Ancak iyi bir bakıma ihtiyacı olan Otto’nun sokakta dünyaya gelmesi ve keşfedilene kadar sokakta yaşaması maalesef kaderin Otto’ya kötü bir oyunu oldu. Bu yüzden sokak hayvanlarını sahiplenmenin ne kadar önemli olduğunun da bir kere daha altını çizelim.

Kaynak:
Radikal Gazetesi (13.07.2014)
Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir