Kedilerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Adım Adım Diş Bakımı

Kedi sahipleri olarak kedilerimizin diş temizliği genellikle öncelikli konularımızdan biri değil. Kedilerin ağızlarına dokunma konusunda oldukça hassas olmasının da bunda payı var elbette 🙂 Ancak insanlarda olduğu gibi kedilerde de diş temizliği oldukça gerekli. Gerek şu anki diş ve diş eti sağlığının korunması, gerekse ileri yaştaki diş kayıplarının önlenmesi için bu konuya dikkat etmekte fayda var.

Peki, kedilerde diş temizliği nasıl yapılır? Öncelikle bunu sıkıcı ve rutin bir iş gibi görmemek gerekiyor. Aksine eğer başarılı olabilirseniz, diş temizliği kedinizle aranızdaki bağı güçlendirebilir. Bunun için diş temizliğini bir süreç olarak görmek ve fırçayı direkt kedinin ağzına sokmadan önce birkaç adımla kedinizi bu sürece alıştırmak gerekiyor. Aksi halde kediniz bunu tehlikeli bir durum olarak algılayabilir ve yeniden alıştırmak çok zor hale gelebilir.

Diş temizliği ile ilgili önerilen adımlar şunlar:

  • İlk denemeleriniz kısa ve basit olmalı. Kediniz parmağınızın ağzına girmesi düşüncesine alışmalı. Bunun için parmağınızı yaş mamaya veya kedinizin hoşlandığı bir yiyeceğe değdirip kedinizi bu şekilde besleyebilirsiniz. Ardından yavaşça parmağınızı kedinizin diş ve diş etlerine sürtüp bunun kötü bir şey olmadığını kedinize hissettirebilirsiniz. Bir süre sonra kedi beyninde bunu yemekle eşleştirecek ve size daha kolay izin verecek. Tabii tüm bu süreç öncesinde ellerinizi yıkamayı unutmayın.
  • İkinci adım olarak ince bir tül veya sargı bezini parmağınıza dolayıp aynı süreci bu bez yardımıyla yapabilirsiniz. Bezi yine kedinizin hoşlandığı bir yiyeceğe veya sıvıya değdirip önce kedinizin yalamasına izin verin. Ardından da bez yardımıyla yavaşça diş ve diş etlerine masaj yapın. Kediniz bu yeni adıma alışıncaya kadar bu işlemi tekrarlayın.
  • Üçüncü adım olarak artık kediler için özel üretilmiş diş ürünlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Parmak fırçası, yumuşak uçlu fırçalar gibi çok çeşitli diş ürünlerini piyasada bulmak mümkün. Eğer kediniz bu fırçaların dokusundan tedirgin olursa önce fırçanın üzerine sevdiği bir yiyeceği sürmek ve kedinizin yalamasına izin vermek bir yöntem olabilir. Bu aşamada ise herhangi bir macun kullanmadan yalnızca fırça yardımıyla temizlik yapmak yeterli.
  • Fırçaya alıştıktan sonra ise bir sonraki adım, temizliği bir macun yardımıyla yapmak. Yine kediler için çok çeşitli diş macunları satılıyor. Bunlar bizim kullandığımız macunlardan farklı olarak et, tavuk gibi aromalara sahip. Dolayısıyla kediniz bu macunları aynı zamanda yemek isteyebilir 🙂
  • Tüm bu adımlardan sonra artık kediniz diş temizliğine hazır! Yine de ilk olarak öndeki iki uzun dişten (canine) başlamak ve kediniz izin verdiği ölçüde arka dişlere doğru ilerlemek daha kolay olabilir.

Kedilerin günlük olarak dişlerinin fırçalanması öneriliyor. Ancak haftada birkaç kere fırçalayarak da bakteri oluşumunun ve ağız kokusunun azalmasını sağlayabilirsiniz. Tüm kedilerimizin tertemiz dişleri olması dileğiyle. Şimdiden kolay gelsin! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir