Kedi ve Köpeklerin Başrol Olduğu Filmler – Bölüm 1

Kediler ve köpekler sadece evlerimizin, ailelerimizin bir üyesi olmanın dışında hayatımızın her alanında varlar. Arama kurtarma çalışmalarına yardım edenlerden tutun, polislere bomba ve uyuşturucu bulma konusunda yardım edenlere kadar hayatımızın birçok alanında bizimle birlikte çalışıyorlar. Sadece ciddi işler değil, eğlence sektörüne de atılım yapmış durumdalar. Uzun yıllardır Hollywood filmlerinden tutun dizilere kadar her alanda sanatçı kedi ve köpeklere rastlamak mümkün.

Kabul edelim, bir filmde kedi veya köpek gördüğümüzde içimizin yağları eriyor, bulunduğu her sahnede tüm oyuncuların önüne geçerek resmen rol çalıyorlar. Biz de bu tarz filmleri bir araya toplayarak izlemeyenler için minik bir kaynak oluşturmaya karar verdik. Bu yazımızda kedi ve köpeklerin yer aldığı 10 filmi derledik. Bazıları yeni, bazıları ise belki de çocukluğumuzda bize hayvan sevgisini aşılayan filmler. Eğer içlerinden izlemediğiniz varsa izlemenizi tavsiye ederiz.

1) Haçiko

Son dönemin en çok konuşulan hikayelerinden biri ile başlayalım. Haçiko ismini mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur. Japonya’da her gün sahibini tren istasyonunda bekleyen Haçiko isimli bu köpek, sahibinin ölmesinden sonra kendi hayatının sonuna kadar her gün tren istasyonuna gidip beklemesiyle meşhur oldu. Şu an o istasyonda bir heykeli bile mevcut. Bu olağanüstü hikayeden etkilenen yapımcılar da hemen Haçiko’nun filmini yaptı. Ülkemizde Haçiko ismiyle birçok televizyon kanalında da ekrana gelen filmin başrolünde tabii ki bir köpek var. Yan rolde ise Richard Gere yer alıyor.

2) 101 Dalmaçyalı

Günümüz çocukları belki bilmezler ama çizgi filmlerinden sonra 1996 yılında vizyona giren Disney yapımı 101 Dalmaçyalı filmi, tüm dünyada dalmaçyalı türünün ünlü olmasını sağladı. Öyle böyle değil, 90’lı yılların en çok sahiplenilen köpek türlerinden biri oldu diyebiliriz. Beyaz tüyleri üstüne siyah benekleriyle çok tatlı gözüken bu köpekler kötü kadın Cruella’ya karşı mücadele ediyorlardı. İzlemediyseniz mutlaka listenize eklemeniz gereken bir film. İçerdiği birden fazla köpek sayesinde de tam bir mutluluk kaynağı.

3) Cats & Dogs

Kediler ile köpeklerin birbiriyle iyi anlaştığını zaman zaman görsek de kabul edelim, genelde birbirlerine karşı pek anlaştıklarını söyleyemeyiz. Bu durumdan yola çıkan Hollywood yapımcıları da dönemin yine ses getiren filmi olan Cats & Dogs’a imza atmışlardı. 2001 yılında vizyona giren film, iki türün birbirine karşı ütopik savaşını konu alıyordu. Konuşan kediler, köpekler, teknolojik cihazlar, silahlar, gizli kulübeler. Kedi ve köpek dünyasının James Bond filmi diyebiliriz.

4) Lassie

Collie cinsinin Türkçe adıyla lesi olarak anılmasını sağlayan efsane dizi. Eğer aranızda collie cinsi, uzun tüylü uzun burunlu köpek gördüğünde “aa lassie” diyen varsa bizdensiniz. Dile kolay, 54-73 yılları arasında 19 sezon yayınlanan efsane bir dizidir Lassie. Ülkemizde de TRT’de uzun yıllar gösterildi. Lassie’yi çok bilmek için çocukluğunuzu 80’lerde geçirmeniz gerekiyordu desek yanılmayız herhalde. Koca dünyaya köpek sevgisini aşılayan bir yapımdır.

5) Beethoven

Bir dönem televizyonların belki de en çok gösterdiği film serisiydi Beethoven. Ülkemizde sokaklarda nadir rastlasak da Saint Bernard türünü hemen hemen herkes bilir. Belki Saint Bernard olarak tanınmasa da Beethoven derseniz herkesin aklına tek bir köpek türü gelecektir. İlki 1992 yılında çekilen Beethoven filmi daha sonra seriye dönse de tüm filmlerin Beethoven üzerine odaklanması sebebiyle en iyi hayvan temalı filmlerden biri diyebiliriz. Klasik olduğu için izlemediyseniz kendinizi eksik sayabilirsiniz.

6) Secret Life of Pets

Yeni dönem animasyonlar çok fazla kedi ve köpekleri konu almaya başladı. Onlardan biri olan Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı ise, adından da anlaşılacağı üzere aslında merak edilen bir konudan yola çıkıyor. Kedi ve köpekleri hepimiz bir noktada evde yalnız bırakıp işe/okula gidiyoruz. Peki biz onları yalnız bıraktıktan sonra evde ne yapıyorlar? Rock müzik dinleyip parti veriyor olabilirler mi acaba? Konu bir noktadan sonra fantastik bir hikayeye dönse de izlemesi oldukça eğlenceli bir film.

7) I am Legend

Will Smith’in alman çoban köpeğiyle başrolünü paylaştığı film, bir virüs sonrası insanların zombi tarzı yaratıklara dönüştüğü; Will Smith’in ise tek dostu olan köpeğiyle birlikte tüm şehirde yalnız kalmasını konu alıyor. Etrafta başka kimse olmayınca bir insan ile köpek arasındaki bağın da ne kadar gelişebileceğini görüyoruz filmde. Filmin hikayesi belki bambaşka bir konu, ancak köpekler hakkında fazlasıyla fikir sahibi olabileceğimiz bir film diyebiliriz. Sonunu ise söylemeyelim.

8) Kutup Macerası

Trafik kazasında hayatını kaybeden Paul Walker’ın başrolünde oynadığı Kutup Macerası, konum itibarıyla Husky cinsi köpeklerin başrolünde yer aldığı bir film. Disney yapımı, usta yönetmen Frank Marshall imzalı filmde kurtarma rehberi Jerry Shephard’ın düştüğü zor durumdan köpekleri kurtarmak için giriştiği zor operasyonu izliyoruz. Köpek sevgisini tadan bir insanın, hiçbir köpeği feda etmeyeceğini, arkasında bırakmayacağını gösteriyor bize film.

9) Air Bud

Bu filmi henüz izlemediyseniz saymıyoruz, bu yazıyı bırakıp hemen filmi izlemeye başlayın. Bir klasiktir Air Bud, ya da Türkçe adıyla Sayı Kralı Buddy. Türk televizyonlarında sayısız kez gösterilen Sayı Kralı Buddy, belki de tüm dünyada Golden cinsinin ünlenmesini sağlayan filmlerden biridir. Siz filmin imdb puanına bakmayın, bir çocuk ile köpeğin muhteşem hikayesini anlatıyor. Azıcık basketbol da seviyorsanız köpeğinizin Buddy gibi basket oynamasını istemişsinizdir 🙂

10) Marley & Me

Başrollerinde Jennifer Aniston ve Owen Wilson’ın yer aldığı Marley & Me, evlenen ancak evliliğin zor dönemlerini yaşamaya başlayan bir çifttir. John, hayatlarına renk katmak için Marley isimli köpeği sahiplenir. Ardından da ikilinin yaşamına ortak olan Marley ile yeni bir hikaye başlar. Köpeklerin ana hikayede yer aldığı nadir filmlerden biri olan 2008 yapımı bu filmi, eğer ekranda hayvanları izlemeyi seviyorsanız izlemenizi tavsiye ederiz.

İlk yazımızdaki kedi ve köpeğin yer aldığı 10 film bu şekilde. Yakında yeni 10 film ile listemizin ikinci bölümüyle karşınızda olacağız. O zamana kadar siz de bildiğiniz tüm kedi ve köpek içeren filmleri bize yazabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir