İade Şartları

PatiKutu, perakende olarak mamaları ayrı ayrı satan bir işletme değildir. PatiKutu’nun ürünü, içinde mama ve diğer ürünlerin yer aldığı ana kutunun kendisidir. Dolayısıyla kutunun kendisi ve içindeki ürünlerin açılmamış halinden PatiKutu sorumludur.

PatiKutu’nun kendisinin ezilmiş, ciddi anlamda hasar almış, yırtılmış hallerinde; içindeki ürünlerin hasar görmüş, açılmış ya da son kullanma tarihi geçmiş gibi durumlarda PatiKutu ürünü geri almayı ve yenisini abonesine göndermeyi taahhüt eder.

Ürünlerin içerikleriyle alakalı PatiKutu’nun bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Seçtiğiniz mama paketinin son kullanma tarihine daha çok zaman olmasına rağmen bozuk çıkması, içeriğinin farklı olması, normalden farklı besin değerlerine sahip olması gibi durumlarda sorumluluk o mamanın üreticisi/ithalatçısına aittir. Ancak PatiKutu olarak bu gibi durumlarda abonelerimizin yanında olacağımızı, üretici/ithalatçı firma ile abonemizle eşzamanlı irtibat kurarak sorunun çözümü için uğraşacağımızı temenni ederiz.

Kutu içerisindeki ürünün hatalı olması, yanlış ürün olması gibi durumlarda abonemizin siparişindeki doğru ürünle değiştirmek PatiKutu’nun sorumluluğundadır. Bunun için kargo ücreti alıcıya (yani bize) ait olmak üzere Dereağzı Mah. Ziya Gökalp Cad. Sinema Sok. Deniztepe Evleri 2DE1 No:122 Gürpınar / Beylikdüzü – İstanbul adresine gönderim yapabilirsiniz. Gönderim yapmadan önce [email protected] mail adresine ya da bize ulaşın sayfasından sorunu anlatan bir yazı göndermenizi rica ediyoruz.

Garanti ve iade şartlarıyla ilgili daha ayrıntılı sorulara menüdeki S.S.S. (Sıkça Sorulan Sorular) sayfasından ulaşabilir, sorunuzu oradan aratabilirsiniz. Daha fazlası için bize ulaşın sayfasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.