Hayvan Hakları Yasası Geliyor!

PatiKutu olarak sosyal medyamızdan 2018 ile ilgili paylaşım yaparken, 2018 yılının ülkemiz adına hayvan haklarının artırıldığı bir yıl olmasını dilemiştik. Dileğimizin hızlı bir şekilde gerçeğe dönüştüğünü görmek bizi çok mutlu etti.

Hürriyet gazetesinin özel haberine göre hayvan haklarında önemli düzenlemelerin yapıldığı yeni kanun tasarısının taslağı tamamlanmış. 27 maddelik yeni Hayvanları Koruma Kanun Tasarısı eğer meclisten kabul görürse 2018 yılında uygulanmaya başlayacak. Belki bazı konularda maddeler hala yetersiz  gözükebilir ancak özellikle hayvanları öldürmeyle ilgili eylemlerin sonuçlarının artık hapis cezasına çevrilmesi, hem caydırıcılık hem de yapan kişinin cezası bakımından oldukça önemli.

İşkenceyle öldürmeye hapis cezası

Artık hayvanları işkence ile öldürmenin cezası sadece para cezası değil. Daha da önemlisi, sahipli ya da sahipsiz hayvan fark etmeden bu cezanın getirilecek olması. Kanun taslağına göre hayvanlara eziyet çektirerek öldürmenin cezası 4 aydan 3 yıla kadar çıkacak. Birden çok hayvan öldürülmesi durumunda ise suç yarı oranında artırılarak 6 aydan 4,5 yıla kadar çıkacak. En hafif cezayı alsa bile artık bir hayvanın canına kıyan insanların para cezasıyla değil, 4 ay bile olsa hapis yatacak olması gerçekten önemli. Caydırıcılığı bakımından da büyük önem taşıyor.

Sadece kedi ve köpekler değil, nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldürmenin cezası da 3 ile 7 yıl arasında değişecek. Sahipsiz hayvanların canına kıyanlara mevcut şartlarda 600 liralık bir ceza veriliyordu. Bu ceza önemli ölçüde artıp 4 bin liraya yükselse de yeterli olmadığını belirtmek istiyoruz.

Sokağa bırakanlara para cezası

Evcil hayvanlarını sokağa bırakanlara da ceza var. Aslında sokağa bırakmanın cezası daha önceden de 200 lira olarak mevcuttu. Şimdi 700 liraya yükseltiliyor. Bin liranın da üstünde daha caydırıcı bir ceza olmasını isterdik. Ancak yine de cezanın uygulanabilmesi için vatandaşların bu konuda duyarlı olması ve hayvanlarını sokağa bırakanları şikayet etmesi gerekiyor.

Tıbbi amaç dışında hayvanların fiziki özelliklerini kalıcı olarak değiştiren, yani sadece daha güzel gözüküyor diye kulağını ya da kuyruğunu kesenlere de ceza 200 liradan 4 bin liraya çıkarılacak.

27 maddelik taslağın bir kısmı bu şekilde. Bazı kısımlar caydırıcı, bazı kısımlar ise halen yetersiz olsa da devletin artık bu konuyu meclise taşıması çok önemli. Biz de ilerleyen dönemde kamuoyuna yansıyan hayvan ihmallerini gündeme taşıyarak ceza alması için elimizden geneli yapacağız. Hürriyet gazetesine de devletin bu işe el atması için başlattığı kampanyadan dolayı teşekkür ediyoruz.

PatiKutu olarak hayvanların ve sahiplerinin hayatını kolaylaştırmak olarak yola çıktık. Bu amaçla PatiKutu’dan alınan her kutunun 1 lirasını sokak hayvanları için ayırıyoruz, tüm abonelerimizi de düzenli bağışçı haline getiriyoruz. Şu an için sadece sokak hayvanlarının beslenmesine yardım edebiliyoruz, ancak elimizdeki bağış tutarı arttıkça biz de bu konunu önemli bir ucundan tutmak istiyoruz.

2018’in hayvan hakları konusunda önemli adımların atıldığı, hayvanlara eziyet edilmediği, onların sadece sevildiği bir yıl olmasını diliyoruz.

Haberin kaynağı: Hürriyet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir