Evcil Hayvanınızı Ne Sıklıkla Beslemelisiniz?

Kedi veya köpeğinizi hangi sıklıkla besleyeceğiniz oldukça önemli. Hem onun hem sizin yaşam tarzınız, hayvanın cinsi, yaşı, varsa rahatsızlığı, evdeki hayvan sayısı ve hatta karakteri beslenmenin ne zaman ve hangi sıklıkta yapılacağını belirlemede oldukça önemli bir rol oynuyor. Elbette ki hayvan sahipleri olarak bu konuda kendimizce yöntemler geliştirmiş durumdayız. Ancak bu yazımızda beslenmeyle ilgili genel kabul gören iki yöntemden ve dikkat edilmesi gereken konulardan bahsetmek istedik.

Öncelikle evdeki kedi ve köpeklerin beslenme sıklığıyla ilgili genellikle önerilen 2 yöntem var: 1. Serbest besleme, 2. Kısıtlı (zamana bağlı) besleme

Serbest besleme yönteminde kedi veya köpeğinizin yiyecek kabında daima mama bulunur. Ne zaman ve ne kadar yiyeceğine tamamen hayvanın kendisi karar verir. Kaba konan mama miktarı genellikle hayvanınızın bir günde tüketeceği mamadan daha fazla olur. Bu metodun iyi tarafı kolay ve pratik olmasıdır. Özellikle çalışan ve seyahat eden kedi sahipleri için mama kabına fazladan mama koymak hayat kurtarır. Bazı hayvanlar bu yönteme gayet iyi uyum gösterir ve obez olmadan ne kadar besleneceklerini kendileri düzene sokar. Genellikle de mama kabını hiçbir zaman bitirmezler. Ancak bu yönteme uyum sağlayamayan ve konulan tüm mamayı tek seferde bitirmeye çalışan hayvanlar da mevcut. Özellikle köpeklerde rastlanan bu durum bazı kediler için de geçerli. Bu nedenle eğer kedi veya köpeğinizin yemek yerken kendini durduramadığını ve kolaylıkla kilo alabildiğini gözlemliyorsanız bu yöntem size göre olmayabilir.

Serbest besleme yönteminde karşılaşabileceğiniz bir diğer sorun ise mama kabında sürekli yiyecek bulunduğu için kedi ve köpeğinizdeki iştahsızlığın ve muhtemel bir hastalığın kolaylıkla tespit edilememesi. Özellikle evinizde birden fazla hayvan varsa ve aynı mama kabını paylaşıyorlarsa bu konuda dikkatli olmakta fayda var. Hayvanlarınızdan hangisinin iştahsız olduğunu keşfetmeniz çok daha zor olabilir. Son olarak serbest besleme yönteminde yiyeceklerin saklanma koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Bazı mamalar, özellikle ıslak ve nemli olanlar, oda sıcaklığında uzun süre beklemeye uygun olmayabilir ve kolaylıkla bozulabilir.

Kısıtlı (zamana bağlı) besleme yönteminde ise kedi veya köpeğinize günün belirli saatlerinde belirli miktarda mama verirsiniz. Bu yöntemin çok sayıda avantajı olduğunu söylemek mümkün. İlk olarak kedi veya köpeğinize verdiğiniz yiyecek miktarını takip edebilirsiniz, bu da kilo kontrolü yapmanıza ve iştahsızlık gibi uyarıcı durumları tespit etmenize yardımcı olur. Ayrıca beslenme saatlerini ayarlayarak kedi veya köpeğinizin günlük alışkanlıklarını düzene sokmak da mümkün. Özellikle birden fazla hayvan bulunan evlerde bu yöntem daha çok öneriliyor. Hatta mümkünse böyle durumlarda her bir hayvanın evin farklı köşesinde ve kendi mama kabıyla beslenmesi tavsiye ediliyor. Böylece aynı kaptan veya yan yana beslendiklerinde iki hayvan arasında ortaya çıkan mücadele hissi, öfke, gerginlik gibi sorunlar azalmış oluyor ve siz de hangi hayvanın ne kadar yediğiniz takip edebiliyorsunuz.

Kısıtlı beslemeyle ilgili dikkat edilmesi gereken konu 6 aydan küçük yavruların, hamile veya emziren kedi ve köpeklerin daha sık beslenmeye ihtiyaç duyması. Özellikle yavru kedi ve köpeklerin organ gelişimi ve sindirim sistemlerinin sağlığı için daha sık beslenmesi gerekiyor.

Sonuç olarak, kedi ve köpeğinizin günlük tüketim alışkanlıklarını takip etmeniz oldukça önemli. Eğer imkanınız varsa günlük vermeniz gereken mama miktarının birkaç parçaya bölünmesi ve gün içinde belirli aralıklarla mama kabına koyulması en çok önerilen beslenme biçimi. Böylece kedi veya köpeğinizin sürekli taze mama yemesi, aşırı beslenmenin önüne geçilmesi ve iştahsızlık durumunun tespit edilmesi mümkün. Beslenme aralarına koyacağınız oyun seansları da zamanla kedi veya köpeğinizin alışkanlıklarını düzene sokmaya yardımcı olabilir ve daha uyumlu birer ev arkadaşı olabilirsiniz. 🙂

Not: Eğer kedi ve köpeğinize günlük ne kadar mama vereceğinizle ilgili belirsizlik yaşıyorsanız veterinerinize danışmanızda ve mamaların arkasında yazan beslenme oranlarını dikkate almanızda fayda var.